Spices aka
Kas ir spices aka?
Būtībā spices aka ir ļoti šaura aka, kurā grodu funkcija uzticēta urbumā ievietotai caurulei. Vienlaikus pa šo cauruli uzsūknē ūdeni un tai arī var pievienot plašu apūdeņošanas sistēmu mājai, dārzam, pirtiņai un citām vajadzībām.
Tradicionāla dzeramā ūdens aka
Akas konstrukcija sastāv no dzelzsbetona gredzeniem, kas ir savienoti ar moderniem hidro-izolējošiem materiāliem un drošu ārējo pārklājumu. Tas nodrošinās aku pret iespējamiem piesārņojumiem un ļaus tai kalpot gadiem ilgi. Akas ekspluatācijas termiņš, tāpat kā dziļurbumam, ir 50 un vairāk gadi. Ūdeni var smelt gan ar tradicionālo grieztuvi un akas vindu, gan izmantojot mehānisku rokas sūkni.
Samaksa par to ir šķietami zemāka, ja pasūtītāja teritorijā atrodas ūdeņiem pilnas āderes.
Ūdens nepietiekamība grodu akās
Pēc zinātnieku prognozēm, jau pēc dažiem gadu desmitiem iedzīvotājus piemeklēs dzeramā ūdens trūkums. Tie lauku iedzīvotāji, kuriem ir liels dārzs un daudz lopu, ūdens trūkumu izjūt īpaši smagi. Dārza laistīšanai un lopu dzirdināšanai diennaktī vajag aptuveni pusi tonas ūdens, mēnesī apmēram 15 tonnas. Vietas, kur veic pļavu nosusināšanas, ūdens līmenis akā mēdz pazemināties katru gadu. Šajā gadījumā problēmai ir viens risinājums — aka jāpadziļina. Pat ja jūsu aka ir dziļa, nav garantijas, ka ūdens būs tīrs. Tieši tāpēc ir risinājums ielikt akā spici, ko katrai akai pagatavo individuāli no plastmasas caurules un neilona sieta.
Ja jāizvēlas starp grodu aku un spici, lētāks un vienkāršāks, protams, ir otrs variants un, ja to izdodas ierīkot āderu krustpunktā, ūdens mājas vajadzībām parasti pietiek.
Spices akas priekšrocības
- Plastmasas caurule pasargāta no korozijas
- Tajā nekas nevar iekrist no augšas, grūti piesārņot no ārpuses
- Grodu akas ārējās malas pie tīrīšanas vairs negrūst uz leju
- Grodu akas riņķiem mazāks risks atdalīties vienam no otra
- Salīdzinoši zemākas izmaksas salīdzinājumā ar grodu akas padziļināšanu
- Pavasarī un rudenī nelietojat lietus ūdeņus lielos daudzumos
- Iespējams pieslēgt mehānisko ūdens sūkni, ja nav elektrības
Tautā dēvē gluži vienkārši par spici
Spices apakšdaļā ir apmēram metru garš filtrs, kurš sastāv no perforētas caurules un bronzas vai misiņa sieta. Arī šīm detaļām arvien biežāk izmanto sintētiskos materiālus, un atsauksmes ir ļoti labas. Tiesa — cik meistaru, tik viedokļu — katrs slavēs savas detaļas un pels kolēģu izmantotās. Parasti filtru ieskalo nerūsējoša metāla čaulā, lai nerastos mehāniski defekti, ievietojot to zemē.
Jāpiekļūst pietiekamā dziļumā
Smilšainās un irdenās augsnēs spici var iedzīt zemē ar veserveida iekārtu, bet plastikāta cauruļu ievietošanai parasti izmanto urbšanas un vai skalošanas metodi. Viens no riskiem, kas saistīts ar šo darbu, ir meistaru nespēja izveidot aku pietiekami dziļu. Taču tad, kad dziļums jau sasniedz 15 metrus, bet ūdens urbumā tā arī nav. Kas tad īsti ir vainīgs — meistars vai rīkstnieks? Protams, ka rīkstnieks nav dievs un mestari jau ūdeni pazemē netirgo ka veikala plauktos, bet lai 100% pārliecinātos, jāveic kontrolurbums, lai nebūtu meistaram ar saimnieku domstarpības.
Tapat kā akas gadījumā, ūdens parasti tiek ņemts no augstākajiem horizontiem, kur tas nav īpaši kvalitatīvs. Labu dzeramo ūdeni var iegūt no urbumiem, kuri ir dziļāki par 10 metriem un kuru ūdensnesēja slāņa biezums ir vismaz 2 metri. Pārdošanā esošie elektriskie sūkņi spēj ūdeni izcelt tikai maksimums astoņu metru dziļuma. Tātad sūknis jānovieto tuvāk ūdens virsmai. Aritmētika ir vienkārša. Ja ūdens atrodas 15 metru dziļumā, tā pacelšanai jāierok vismaz astoņi grodi, kurš katrs ir 0,9 metrus plats. Tad sūkni varēs ievietot šahtā 7,2 m dziļi, un tāds pats attālums paliks līdz ūdenim. Šis darbs bieži izmaksā vairāk, nekā urbšana vai skalošana. Protams, paliek arī iespēja grodus ierakt pašam.
Ja spici izdodas ierīkot āderu krustpunktā, ūdens daudzums parasti ir pietiekams. Taču, tāpat kā akā, ūdens var izsīkt. Tāpēc, ja ūdeni izmanto lielos daudzumos (piemēram, dārza laistīšanai), būtu ieteicams sistēmai pievienot lielāku papildu spiedienkatlu jeb hidroforu. Prakse liecina, ka 150 litru tilpums ir pietiekams.
Kontrolurbums
Veic āderes izpēti un secina, cik biezā slānī ir ūdens ādere, lai pagatavotu spici.
Grodu akas izbūvei, lai pārliecinātos, vai akā būs pietiekams ūdens daudzums.